UKI

Научна дейност

Индивидуални и колективни издания на звеното

Валери Стоянов
Valeristica Polyhistorica Supplementa. Избрани приноси към гранични области на историята - т. 1. Cumanica

София: Институт за исторически изследвания при БАН, РИК ДиоМира, 2021, 506 с.

Valery Stojanow: Valeristica Polyhistorica Supplementa, vol. 1. Cumanica

ISBN 978-954-2977-80-3,
ebook 978-954-2977-82-7

С ъ д ъ р ж а н и е

Предговор

Vorwort

  1. История на изучаването на Codex Cumanicus
  2. Der Codex Cumanicus in der Forschungsgeschichte
  3. Codex Cumanicus: История изучения
  4. Драконы и ельбиры в куманско-кипчакском мире. Вариации по тему структурирование жилого пространство
  5. Половцы – Кумани – Кипчаки. Разные названия одного этнического субъекта
  6. The Cuman Studies as a Scientific Discipline
  7. Культура кумано-кипчаков Восточной Европы. Очертание проблемы
  8. Ранни германски приноси в изучаването на куманите

Авторски монографии

П Р Е Д Г О В О Р

Преди близо едно десетилетие, когато бе публикуван предходникът на този сборник, въобще не ми бе идвало на ум, че един ден ще се заловя да правя и негово продължение. Тогава се наслаждавах на придобития скромен опит в предпечатната подготовка и художественото оформление на самата книга, подхранвайки надежди по отношение на идващото време. А то беше противоречиво. Ако си позволя да се самоцитирам: „Хиляди неща се случиха оттогава. И възвисяващи, и съсипващи. Обрадващи и гриженосни. Пътепрепъващи и недотам умели опити за изваждане от равновесие. Случки, спуснати ми „свише“, за да осмисля времето и мястото, да пренаредя своите приоритети, да отсея важното от незначителното, истинното от лъжовното, значимото ценно от суетното. И да разбера правдата на Еклесиаста.

Опитът да потърся „смисъла на нещата“ в собствения си „вътрешен мир“ („мир“ като „свят“, но и като състояние на „спокойствие, покой“) имаше амбивалентни последици. От една страна се убедих (за кой ли път) в погрешността на унаследената представа, че човекът като индивид и хората като цяло са в „центъра на света“. Егоцентрично мнение на самодоволни същества, не познаващи достатъчно себе си и своята роля във Всемира. Не, не сме „център“. И ако един ден изчезнем, други ще се настанят на овакантеното от нас място. Когато, обаче, осъзнаеш собствената си незначимост и разбереш, че – въпреки всички претенции – си само „мислеща прашинка“ сред милиардите себеподобни, понесени в диханието на „звездния прах“, тогава настъпва качествена промяна. Правиш скок в личностното си развитие, откриваш нови начала, намираш неочакани отговори на въпросите за „смисъла“ и за „целта“. Прозрението, че нищо в крайна сметка няма значение, а още по-малко ти самият, те прави истински свободен. От суета, от предразсъдъци, от идеологически заблуди, дори от грях.

От друга страна, всичко е от значение. Независимо, че ти може да си в далечния край на периферията. Защото ти също си нужен за целостта, въпреки твоята незначимост. Без теб цялото няма да е пълно. Тогава какъв е прави[лни]ят път? Да се бориш и стремиш към върха с всички възможни средства, или да оставиш дирята си в една среда, която може и да не се интересува от твоя принос? Това е не само философски или екзистенциален въпрос. Не само проблем на избора – дали да се влееш в масата, носейки се с нея по течението, или да плуваш срещу него; дали да се приютиш в някой спокоен вир, или просто да изскочиш от водата? Повечето се движат със стадото – кредото на конформиста. Някои цял живот кротуват на завет. Малцина се борят с общоприети канони. Още по-малко напускат родната стихия, за да открият нови хоризонти.

Същото се отнася до учения и неговите творчески дирения. Може цял живот да си потопен в една и съща проблематика, да я обогатяваш като прецизираш детайлите, да се изградиш като тесен специалист, знаещ (почти) всичко по някой въпрос, по частен проблем, конкретна тема или времеви отрязък. А може и да разшириш компетенциите си, като навлезеш в нови сфери на познанието, започвайки все отначало – чрез усвояване на „А-Бе-Ве“-то в занаята. Това, разбира се, крие рискове и изисква много повече усилия, отколкото ако останеш да се ровиш във вече овладения периметър. Но веднъж сменил своето амплоа, пред очите ти се откриват нови елементи за съпоставка и звена от веригата на причинно-следствените връзки, които дотогава са оставали незрими.

В различни етапи от досегашния ми път съм минавал и през четирите състояния. Бил съм част от ортодоксалното мнозинство, но по-често съм следвал вътрешния си подтик да му се противопоставя или да се оттегля, за да съхраня собственото си „аз“. Работата в Академията предоставяше „уютно“ място, където можеш с години да стоиш „на завет“. Стига да не си обладан от демона на любопитството, което е симптом и диагноза на търсещите знания. В това число и чрез пресичане на границите между съседни дисциплини.

* * *

Този сборник следва една вече проправена пъртина. Той е своеобразно продължение на моята Valeristica, нейно материализирано допълнение. Обхваща материали, в преобладаващата си част публикувани след 2011 г., но също и някои, излезли в по-ранни времена, както и текстове, които – по една или друга причина – са останали необнародвани. Срещат се също произведения, които имат варианти на български и чужд език. Тук те са представени паралелно, за да бъдат достъпни и за читатели, не владеещи българския.

* * *

Първият том на Supplementa е посветен на куманската проблематика. Той обхваща работи, които сложиха начало на изследването ми по Куманология, но и такива, базирани на него, или допълващи го в отделни аспекти. Най-напред е поместен историографският труд за изучаването на Codex Cumanicus. Любопитството ми към този уникален извор бе пробудено още в ранните години на научното ми поприще, когато основният интерес от моя страна беше насочен към османотурската палеография и дипломатика. Сега, обаче, си давам сметка, че първата ми научна статия, ако не броя една рецензия върху книгата на Лайош Фекете за персийската палеография, бе свързана всъщност с Кодекса (1982). Петнадесет години по-късно се върнах отново към тази тема в един по-задълбочен опус, обнародван в първите два броя на току-що прохождащото списание „Историческо бъдеще“, а в началото на новия век – и като самостоятелно книжно тяло заедно със студия за възможни кумано-печенежки елементи в българската именна система (1997, 2000). Екстрахиран вариант с резултатите от проучването бе представен като доклад на немски език пред международния симпозиум във Венеция, посветен на Кодекса и неговия свят (2002). Той бе издаден три години по-късно, но междувременно се появи и руският му превод (2003), подсигурен от присъствалия на симпозиума кримски археолог, проф. Александър Айбабин. Тук последователно са приведени и трите публикации, като в тях е внесена допълнителна информация, актуализираща състоянието на проучванията включително до първите две декади на новото хилядолетие.

Останалите материали са с дата след 2011 г. От тях този за „драконите и елбирите“ бе разработен като база за пленарен доклад на проведената в Астана международна конференция в рамките на Дните на тюркската писменост и култура (2013). Съдържанието очертаваше в сбита форма същността, мястото и значението на куманите-кипчаки в евразийския свят, тяхното разпределение според клановата им етно-политическа структура, засягаше неизяснени и още спорни въпроси, изтъкваше ролята на куманите в миналото на централно- и източноевропейските народи. Незабравими ще останат за мен дните, прекарани в столицата на Казахстан – сърдечният прием, взривът от бурни аплодисменти, последвал скромния ми доклад, уважителното обръщение „мирза“, с което ме удостоиха в разговор някои далеч по-възрастни от мен, достопочтени казахски колеги.

Следващият материал – този за различните названия, под които са познати куманите – бе подготвен приблизително по същото време като рускоезичен вариант на вече съществуваща българска публикация. Щастлив съм, че той можа да намери място в юбилейния сборник, посветен на проф. Питър Голден (2016) – един от водещите съвременни специалисти по история на тюркските народи.

Текстът за куманските проучвания като научна дисциплина бе замислен като доклад на немски за Шестата международна конференция по средновековна история на Евразийската степ, проведена в Сегед, Унгария през 2016 г. За съжаление един здравословен инцидент в навечерието на събитието, който ме принуди близо година да ползвам бастун, попречи на личното ми участие. Радвам се, че все пак докладът намери място сред останалите материали от конференцията в Годишника на Историческия факултет на университета (2018).

Студията за културата на куманите-кипчаки бе набелязана в общи щрихи след срещата ми с проф. Айман Досымбаева в Института за исторически изследвания при БАН (2014). Специалист по тюркска и казахска история и археология, тя наскоро бе приключила с проекта си за Атлас на Западно-тюркския каганат (2013) и обмисляше подобна инициатива, представяща културата на огузите и кипчаките в контекста на световната история. С тази цел бе предприела и пътуване из Унгария, Румъния, България и Турция, за да обмени мнения и привлече потенциални сътрудници. Това амбициозно начинание, обаче, не можа да се осъществи навреме и – след известно изчакване – предпочетох да предложа текста за публикуване в Bulgarian Historical Review (2020).

Последният материал от тома – за ранните германски приноси в изучаването на куманите – възникна в отговор на инициативата на колегата Николай Поппетров, който се бе ангажирал с организирането на сборник в памет на проф. Цветана Тодорова. Жизнерадостна и енергична, запазила до последно младежката си фигура и дух, тя беше учредител и дългогодишен председател на Collegium Germania – духовно средище на хуманитаристи с интереси към българо-германските исторически и културни връзки. Проф. Тодорова бе професионално далеч от средните векове и номадските конни народи. Аз, от своя страна, не се вълнувах от Новото време в стопанските му измерения. Но, за да почета нейните заслуги, отстъпих пред настоятелните искания на Николай и се съгласих да приготвя малък очерк за немската роля при полагане основите на източноевропеистиката, в това число и на куманологията. Към момента на писане на тези редове нямам информация докъде е стигнала подготовката на паметния сборник и дали в условията на световната пандемия той би могъл все пак да се реализира.

* * *

В края на тома е приложена една страница с изображения на публикуваните досега авторски монографии. Най-долу са двата тома на Valeristica Polyhistorica – предходникът на Supplementa.

София, 02.01.2021

Валери Стоянов

V O R W O R T

Vor fast einem Jahrzehnt, als der Vorgänger dieser Sammlung veröffentlicht wurde, kam mir nie der Gedanke, dass ich eines Tages anfangen würde, eine Fortsetzung zu bereiten. Zu dieser Zeit genoss ich die bescheidenen Erfahrungen, die ich in der Druckvorstufe und im Layout des Buches selbst gesammelt hatte, und weckte Hoffnungen auf die kommende Zeit. Und sie war widersprüchlich. Wenn ich mich selbst zitieren darf: "Seitdem sind Tausende von Dingen passiert. Sowohl erhabene als auch ruinierende. Freude gebende und Sorge bringende. Stolpernde, sowie nicht sehr geschickte Versuche, aus dem Gleichgewicht gebracht zu werden. Ereignisse, die "von oben" auf mich herabgebracht wurden, um Zeit und Ort zu erkennen, meine Prioritäten neu zu ordnen, das Wichtige vom Unbedeutenden, das Wahre vom Falschen, das bedeutsam Wertvolle vom Eitlen zu trennen. Und die Wahrheit des Ecclesiastes zu verstehen.“

Der Versuch, der "Sinn der Dinge" in meinem eigenen "inneren Frieden" ("Frieden" als "Welt", aber auch als Zustand der "Ruhe, Stille") zu suchen, hatte ambivalente Konsequenzen. Einerseits wurde ich (für welches Mal) vom Irrtum der ererbten Vorstellung überzeugt, dass der Mensch als Individuum und die Menschheit als Ganzes im "Zentrum der Welt" stehen. Egozentrische Meinung von selbstzufriedenen Wesen, die nicht genug über sich selbst und ihre Rolle im Universum wissen. Nein, wir sind kein "Zentrum". Und wenn wir eines Tages verschwinden, werden sich andere an dem freien Ort niederlassen. Wenn Sie jedoch Ihre eigene Bedeutungslosigkeit erkennen und feststellen, dass Sie trotz aller Ansprüche nur ein "Denkfleck" unter den Milliarden von Gleichartigen sind, der im Atem des "Sternenstaubs" getragen werden, kommt es zu einer qualitativen Veränderung. Sie machen einen Sprung in Ihrer persönlichen Entwicklung, Sie entdecken neue Anfänge, Sie finden unerwartete Antworten auf die Fragen nach dem "Sinn" und "Zweck". Die Erkenntnis, dass am Ende nichts zählt, geschweige denn Sie selbst, macht Sie wirklich frei. Aus Eitelkeit, aus Vorurteilen, aus ideologischen Wahnvorstellungen, sogar aus Sünde.

Auf der anderen Seite ist alles wichtig. Obwohl Sie sich am entferntesten Rand der Peripherie befinden können. Weil auch Sie für das Ganze gebraucht werden. Trotz Ihrer Bedeutungslosigkeit. Ohne Sie wird das Ganze nicht vollständig sein. Was ist dann der richtige Weg? Mit allen Mitteln um die Spitze zu kämpfen und danach zu streben oder Ihre Spur in einer Umgebung zu hinterlassen, die möglicherweise auch nicht an Ihrem Beitrag interessiert ist? Dies ist nicht nur eine philosophische oder existenzielle Frage. Nicht nur ein Problem der Wahl - ob man sich in der Masse einreiht und mit ihr flussabwärts drifte oder aber dagegen schwimmt; ob man in einem ruhigen Pool Schutz findet oder einfach aus dem Wasser springt? Die meisten bewegen sich mit der Herde – dem Credo des Konformisten. Einige bleiben im Windschutz ihr ganzes Leben lang. Nur wenige kämpfen mit allgemein anerkannten Kanonen. Noch weniger verlassen die heimische Umgebung, um neue Horizonte zu entdecken.

Gleiches gilt für den Wissenschaftler und seine kreativen Forschungen. Sie können Ihr ganzes Leben mit derselben Problematik verbringen, sie bereichern, indem Sie die Details verfeinern, sich als enger Spezialist aufbauen, der (fast) alles über eine Frage, ein Teilproblem, ein bestimmtes Thema oder einen konkreten Zeitraum weiß. Oder Sie können Ihre Kompetenzen erweitern, indem Sie neue Wissensbereiche betreten und immer von vorne beginnen – durch die Beherrschung des "A-B-C" im Handwerk. Dies birgt natürlich Risiken und erfordert viel mehr Aufwand, als wenn Sie bleiben, um in den bereits gemeisterten Perimeter zu graben. Sobald Sie jedoch Ihre Beschäftigungsziele ändern, öffnen sich vor Ihren Augen neue Vergleichselemente und Glieder in der Kette der Kausalzusammenhänge, die bis dahin unsichtbar blieben.

In verschiedenen Phasen meiner bisherigen Laufbahn habe ich alle vier Zustände erlebt. Ich war Teil der orthodoxen Mehrheit, aber öfter folgte ich meinem inneren Drang, mich dagegen zu stellen oder mich zurückzuziehen, um mein eigenes Selbst zu bewahren. Die Arbeit an der Akademie bot einen "gemütlichen" Ort, an dem man jahrelang „im Windschatten“ stehen konnte. Solange Sie nicht von dem Dämon der Neugier besessen sind, was ein Symptom und eine Diagnose für diejenigen ist, die nach Wissen streben. Einschließlich durch Überschreiten der Grenzen zwischen benachbarten Disziplinen.

* * *

Diese Sammlung folgt einem bereits gebahnten Weg. Sie ist eine Art Fortsetzung meiner Valeristica, ihrer materialisierten Ergänzung. Sie umfasst Materialien, die größtenteils nach 2011 publiziert wurden, aber auch einige, die in früheren Zeiten herausgegeben wurden, sowie Texte, die – aus dem einen oder anderen Grund – unveröffentlicht geblieben sind. Es gibt auch Werke mit Versionen in Bulgarisch und Fremdsprachen. Hier werden sie parallel präsentiert, um Leserinnen und Lesern, die kein Bulgarisch sprechen, zugänglich zu sein.

* * *

Der erste Band von Supplementa ist der kumanische Problematik gewidmet. Er umfasst Publikationen, die den Anfang meiner Forschungsarbeit über die Kumanologie zeichneten, aber auch solche, die darauf basieren oder sie in einigen Aspekten ergänzen. Zunächst wird das historiografische Werk zur Erforschung des Codex Cumanicus aufgenommen. Meine Neugier auf diese einzigartige Quelle wurde in den frühen Jahren meiner wissenschaftlichen Laufbahn geweckt, als das Hauptinteresse meinerseits auf der osmanisch-türkischen Paläographie und Diplomatik lag. Jetzt stelle ich jedoch fest, dass mein erster wissenschaftlicher Artikel, wenn nicht eine Rezension von Lajos Feketes Buch über die persische Paläographie zählt, tatsächlich mit dem Codex (1982) zusammenhängt. Fünfzehn Jahre später kehrte ich zu diesem Thema zurück, u.zw. in einem ausführlicheren Oeuvre, das in den ersten beiden Heften der jungen Zeitschrift „Historische Zukunft“, und zu Beginn des neuen Jahrhunderts auch als Einzelbuch zusammen mit einer Studie über die möglichen kumanisch-petschenegischen Elemente im bulgarischen Namenssystem, erschien (1997, 2000). Eine extrahierte Version davon wurde als Referat in deutscher Sprache vor einem internationalen Symposium in Venedig über den Kodex und seine Welt (2002) vorgestellt. Es wurde drei Jahre später veröffentlicht, aber in der Zwischenzeit erschien seine russische Übersetzung (2003), die vom auf dem Symposium anwesenden Krimarchäologen Prof. Alexander Aibabin zur Verfügung gestellt wurde. Alle drei Veröffentlichungen sind hier nacheinander aufgeführt, wobei darin zusätzliche Informationen eingereicht wurden, die den Forschungsstand bis einschließlich der ersten zwei Jahrzehnte des neuen Jahrtausends aktualisieren.

Die übrigen Materialien sind mit einem Datum nach 2011. Von diesen wurde die Arbeit über "Drachen und Elbirs" als Grundlage für einen Plenarvortrag auf der internationalen Konferenz in Astana im Rahmen der Tage des türkischen Schrifttums und Kultur (2013) entwickelt. Der Inhalt umriss in knapper Form das Wesen, die Stelle und die Bedeutung der Kuman-Kiptschaken in der eurasischen Welt, ihre Verteilung nach ihrer ethnopoliti¬schen Clanstruktur, berührte ungelöste und immer noch kontroverse Fragen und hob die Rolle der Kumanen in der Vergangenheit der mittel- und osteuropäischen Völker hervor. Unvergesslich für mich werden die Tage in der Hauptstadt Kasachstans sein – der herzliche Empfang, die Explosion des Applauses nach meinem bescheidenen Bericht, die respektvolle Anrede "Mirza", mit der ich von einigen weit älteren, würdevollen kasachischen Kollegen geehrt wurde.

Das nächste Material – das der verschiedenen Namen, unter denen die Kumanen bekannt sind – wurde ungefähr zur gleichen Zeit als eine russischsprachige Version der bereits bestehenden bulgarischen Veröffentlichung erstellt. Ich freue mich, dass es einen Platz in der Jubiläumsfestschrift gefunden hat, die Prof. Peter Golden gewidmet ist (2016) – einem der führenden zeitgenössischen Fachleute in der Geschichte der türkischen Völker.

Der Text über die Kumanenforschungen als eine wissenschaftliche Disziplin wurde als Bericht in deutscher Sprache für die Sechste Internationale Konferenz zur mittelalterlichen Geschichte der Eurasischen Steppe konzipiert, die 2016 in Szeged, Ungarn, stattfand. Leider verhinderte ein Gesundheitsunfall am Vorabend der Veranstaltung, bei dem ich fast ein Jahr lang einen Stock benutzen musste, meine persönliche Teilnahme. Ich bin froh, dass der Bericht noch einen Platz unter den anderen Materialien der Konferenz im Jahrbuch der Fakultät für Geschichte der Universität Szeged (2018) gefunden hat.

Die Studie über die Kultur der Kuman-Kipchaken wurde im Allgemeinen nach meinem Treffen mit Prof. Ayman Dosymbayeva am Institut für historische Forschung der Bulgarischen Akademie der Wissenschaften (2014) umrissen. Als Spezialistin für türkische und kasachische Geschichte und Archäologie hatte sie kürzlich ihr Projekt für einen Atlas des westtürkischen Khaganats (2013) abgeschlossen und erwog eine ähnliche Initiative zur Darstellung der Oguz- und Kiptschak-Kultur im Kontext der Weltgeschichte. Zu diesem Zweck hatte sie eine Reise nach Ungarn, Rumänien, Bulgarien und in die Türkei unternommen, um sich Meinungen auszutauschen und potenzielle Mitarbeiter zu gewinnen. Dieses ehrgeizige Vorhaben konnte jedoch nicht rechtzeitig verwirklicht werden, und nach einigem Warten habe ich beschlossen, den Text zur Veröffentlichung im Bulgarian Historical Review vorzuschlagen (2020).

Das letzte Material des Bandes – über die frühen deutschen Beiträge zur Erforschung der Kumanen – entstand auf Initiative des Kollegen Nikolay Poppetrov, der sich verpflichtet hatte, eine Sammlung zum Gedenken an Prof. Tsvetana Todorova zu organisieren. Fröhlich und energisch, unter Beibehaltung ihrer jugendlichen Figur und ihres Geistes bis zum Ende, war sie Gründerin und langjährige Vorsitzende des Collegium Germania – eines geistlichen Zentrums von humanitären Gelehrten mit Interesse an bulgarisch-deutschen historischen und kulturellen Bindungen. Prof. Todorova war beruflich weit vom Mittelalter und den nomadischen Reitervölkern entfernt. Ich meinerseits war nicht begeistert von der Neuen Zeit in ihren wirtschaftlichen Dimensionen. Aber um ihre Verdienste zu ehren, gab ich Nikolays Beharren nach und erklärte mich bereit, einen kurzen Aufsatz über die deutsche Rolle bei der Grundsteinlegung für osteuropäische Studien, einschließlich der Kumanologie, vorzubereiten. Zum Zeitpunkt des Schreibens dieser Zeilen liegen mir keine Informationen darüber vor, wie weit die Vorbereitung der Gedenksammlung fortgeschritten ist und ob sie unter den Bedingungen der globalen Pandemie noch realisiert werden kann.

* * *

Am Ende des Bandes befindet sich eine Seite mit Bildern der bisher veröffentlichten Monographien des Autors. Ganz unten sind die beiden Bände von Valeristica Polyhistorica – der Vorgänger von Supplementa.

Sofia, den 13 Januar 2021

Valery Stojanow